Obisk predsednika ISSF g. Lucianna Rossi – ja in članice Izvršnega odbora ISSF ga. Melis Giraud

V sredo, 10.7.2024 se je na povabilo predsednika SZS na celodnevnem obisku v Sloveniji mudil predsednik ISSF, g. Lucianno Rossi, ki ga je spremljala članica izvršnega odbora, ga. Melis Giraud. Namen obiska je bil poglobitev medsebojnega sodelovanja, izmenjava izkušenj in iskanje odgovorov na aktualne izzive ter odprta vprašanja nadaljnjega razvoja svetovnega in slovenskega strelstva.

Poleg gostitelja, predsednika SZS Ljuba Germiča so se pogovora na strelišču v Ljubljani udeležili še podpredsednica SZS Polona Sladič, predsednik sodniške komisije Robert Ferenčak in sekretarka SZS Sabina Suljić.

Na začetku pogovorov sta oba predsednika izrazila zadovoljstvo ob srečanju in izrazila prepričanje, da ne gre za enkratni obisk. Predsednik SZS je gostoma podrobneje predstavil strelstvo v Sloveniji in še posebej izpostavil organiziranost in aktivnosti SZS, množičnost, dosedanje uspehe, finančne okvirje, podhranjenost strelske infrastrukture in vsebine iz nedavno začrtane strategije razvoja strelstva do leta 2032. V nadaljevanju je izpostavil vprašanje razvojnega sklada ISSF, kjer je ga. Giraud predstavila njegov namen in sistem dodeljevanja sredstev. Pogovor je tekel tudi o organizaciji mednarodnih tekmovanj v Sloveniji, problematiki zaposlovanja strokovnega kadra in kvalifikacijskega sistema za udeležbo na OI. Predstavljena je bila tudi pobuda, da bi se dosedanja olimpijska disciplina – hitrostrelna pištola, zamenjala z disciplino MK pištola 30+30. S strani SZS je bila izražena potreba po izboljšanju strelske infrastrukture in problematiki elektronskih tarč ter nezadostnega števila strelišč za puško šibrenico.

Predsednik ISSF je posebej opozoril na nevarnost, ki je grozila strelstvu in sicer izključitev iz programa olimpijskih iger že z letom 2028, vendar je z zadovoljstvom povedal, da je vodstvu ISSF v pogovorih z MOK uspelo ohraniti strelstvo na programu OI. Poudarjena so bila prizadevanje za večjo prepoznavnost strelskega športa in iskanje formata tekmovanj, ki bi prepričal gledalce in medije. Predstavil je tudi novo ISSF akademijo, ki naj bi skrbela za ustrezno usposobljene trenerje. Izrazil je podporo organizaciji mednarodnih tekmovanj in čestital za dosedanje vzorno izvedbo le teh. Za ISSF GP Ruše je zagotovljena umestitev v koledar ISSF za naslednji dve leti ter pridobivanje točk za rang lestvico. ISSF podpira vključitev mladinskih kategorij v program.

Sledila je razprava, v kateri so prisotni izmenjali mnenja o odprtih vprašanjih in aktualnih izzivih, ter se pogovorili o možnostih za skupne projekte, izmenjavi dobrih praks in izkušenj.

Po kosilu je predsednik SZS g. Ljubo Germič v imenu SZS obema gostoma izročil simbolna darila v zahvalo za obisk in zelo dobro sodelovanje.

V popoldanskem času je sledil sprejem na sedežu Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS-ZŠZ) in pogovor z vodstvom OKS, ki so se ga udeležili Franjo Bobinac, predsednik OKS, Tomaž Jontes, generalni sekretar OKS in Miran Kos, podpredsednik OKS. Zasedbi se je pridružil tudi drugi podpredsednik SZS, Andraž Lipolt, ki je tudi član izvršilnega odbora OKS.

V uvodnih nagovorih vseh treh predsednikov, je bilo izraženo obžalovanje, da Slovenija prvič nima predstavnika na OI. V ta namen je bila s strani SZS predstavljena tudi analiza, po mnenju SZS nepravičnega sistema kvalifikacij za OI, ko se po kontinentih nepravično razdelijo kvote, glede na kvaliteto. Razprava je tekla v smeri razvojnih izzivov ISSF – vključenost programa strelstva v prihodnje OI in vprašanju, kako strelstvo približati gledalcem. Predsednik OKS je izkazal pripravljenost pomoči pri prizadevanjih SZS za rešitev težav pri zaposlovanju strelskih trenerjev in investicijah v strelsko infrastrukturo.

Predsednik ISSF Luciano Rossi je vodstvu OKS predstavil delovanje ISSF z osnovnimi informacijami in izzive nadaljnjega razvoja. Ob tem je izpostavil uspešno delo SZS in se zahvalil za zelo korektno in častno sodelovanje SZS z ISSF. Hkrati se je zahvalil vodstvu OKS za sprejem in možnost izmenjave mnenj. Tako z vidika OKS kot z vidika ISSF je bilo izraženo zadovoljstvo ob obisku in izražena želja po nadaljnjem dobrem sodelovanju med ISSF, SZS in OKS.
Ob zaključku pogovora se je predsednik OKS g. Franjo Bobinac zahvalil za obisk in predsedniku ISSF g. Rossiju ter članici izvršnega odbora ga. Giraud izročil spominsko darilce.

Glede na vsa izražena zadovoljstva ocenjujemo, da je bil obisk predsednika ISSF gospoda Rossija v spremstvu ge. Melis Giraud izredno uspešen. Spregovorili smo o vrsti odprtih vprašanj in se dogovorili za odprto in še tesnejše sodelovanje v prihodnje.

Sabina Suljić
Sekretarka SZS

Attachments:
Download this file (Sporočilo o obisku Rossija - P ISSF v Sloveniji.pdf)Obisk predsednika ISSF[ ]285 kB