Boštjan Maček evropski prvak

Evropsko prvenstvo s puško šibrenico poteka med 31. julijem in 13. avgustom v Leobersdorfu z udeležbo 387 tekmovalcev iz 42 držav. Športni park Leobensdorf spada v Baden v okrožju Spodnje Avstrije in je namenjen za streljanje skoraj vseh disciplin, za to prvenstvo v disciplini šibrenica pa so obnovljeni tudi stroji, zgrajeno novo finalno strelišče in nova servisna hiša. Na vseh streliščih s puško šibrenico so postavljeni monitorji preko katerih se lahko sproti spremlja rezultate tekmovalcev, za gledalce pa je namenjenih na pokritih tribunah skoraj 300 sedežev. V navedenem času se bo prvenstvo odvijalo v disciplinah trap, dvojni trap in skit, udeležuje pa se ga tudi naša reprezentanca s tekmovalci v disciplini trap.

SLO reprezentanca EP trap Leobersdorf 2018 - zasedba 4 mladincev in 6 članov:

Člani trap: Boštjan Maček (Trap Štefan Kovač Murska Sobota), Denis Vatovec (Vrhnika), Matjaž Lepen (Trap Kungota), MQS Andrej Starc (Kamnik) in Ivan Krkač (Kunšperk)

Članice trap: Jasmina Maček (Trap Štefan Kovač Murska Sobota)

Mladinci trap: Rene Maček (Trap Štefan Kovač Murska Sobota), Žiga Juretič (ZLD Gorica), Miha Nahtigal (Trap Ormož) in MQS Sašo Hrovat (Olimpija)

Vodstvo reprezentance: Vodja reprezentance Nikolaj Mejaš s trenerjem pomočnikom za mladince Savo Strmole

03.08.2018

Boštjan Maček evropski prvak!

Boštjan Maček je 3. 8. 2018 na Evropskem prvenstvu v streljanju s puško šibrenico, ki poteka med 31. julijem in 12. avgustom v Leobersdorfu v Avstriji, dosegel največji uspeh kariere. Že v kvalifikacijah je bil najboljši, saj je od 125 letečih tarč zgrešil samo eno, nato pa v finalu zadel 46 od 50 tarč in premagal ostalih 5 konkurentov. Najbližje mu je prišel Anton Glasnović (Hrvaška), svetovni podprvak iz leta 2013, s 44 zadetimi tarčami, medtem ko je Jiri Liptak (Češka) osvojil 3. mesto. Denis Vatovec je s 119 tarčami osvojil 26. mesto, Matjaž Lepen pa s 117 40. mesto. Andrej Starc in Ivan Krkač sta v MQS konkurenci zadela 110 oziroma 101 tarčo.

Izjava Mačka po osvojeni zlati medalji: "Izjemno zadovoljen sem po osvojeni zlati kolajni. Moj začetek v finalu ni bil najboljši, zato pa sem bil iz strela v strel boljši, v drugem delu finala sem dal svoj maksimum. Preteklo sezono sem izgubil zaradi poškodbe, v tej sezoni sem si želel le dobrega izida. V zadnjem času sem intenzivno vadil, trdo delo pa je bilo poplačano." (www.rtvslo.si)

Tudi v ekipnikonkurenci so bili naši strelci v samem vrhu. Ekipa, sestavljena iz Mačka, Vatovca in Lepna je v kvalifikacijah postavila nov evropski in državni rekord 360 tarč. Ravno tako sta ekipni rekord v kvalifikacijah izenačili tudi ekipi Italije in Turčije. V sobotni ekipni tekmi je naša ekipa v četrtfinalu osvojila 6. mesto z zadetimi 66 tarčami, naslov ekipnega evropskega prvaka v trapu pa je šel Italijanom, ki so ga osvojili z novim evropskim rekordom.

V konkurenci članic v trapu je Jasmina Maček z 9. mestom v kvalifikacijah dosegla svojo drugo najboljšo uvrstitev na evropskih prvenstvih, boljša je bila samo leta 2000, ko je osvojila 6. mesto. Tokrat je s 116 zadetimi tarčami samo za 1 krog ostala izven dodatnega razstreljevanja za finale, saj so namreč kar 3 strelke zadele 117 tarč in se potegovale za zadnje mesto, ki je vodilo v finale.

V konkurenci mladincev je zmagal Murat Ilbilgi (Turčija), ki je z 38 tarčami v finalu za 1 tarčo ugnal Francoza Clementa Francisa Andre-a Bourgueja in Čeha Fabia Beccaria (27 zadetkov v finalu). V kvalifikacijah je Rene Maček osvojil 23. mesto (111 tarč), Žiga Juretič 29. mesto (106 tarč) in Miha Nahtigal 32. mesto (105 tarč). V MQS konkurenci je tekmoval še Sašo Hrovat, ki je zadel 104 tarče. S 322 tarčami so v kvalifikacijah osvojili 8. mesto. V sobotni ekipni tekmi so nato naši mladi upi streljali nekoliko bolje in osvojili 7. mesto z zadetimi 58 tarčami. Naslov ekipnih evropskih prvakov med mladinci so osvojili Francozi z novim evropskim rekordom pred Finci in Nemci.

Zadnja tekmovalna disciplina so bili mešani pari, kjer sta Slovenijo zastopala Jasmina Maček in Denis Vatovec. Vatovec je prikazal odlično streljanje in v treh serijah zgrešil samo eno tarčo, Mačkova pa je zgrešila 11 tarč. Skupno sta s 138 tarčami osvojila 21. mesto med 29 ekipami in samo 4 tarče so jima zmanjkale za dodatno razstreljevanje za uvrstittev v finale.  V kvalifikacijah so Španci, Italijani in Finci s 145 zadetimi tarčami postavili nov kvalifikacijski evropski rekord in hkrati izenačili svetovni kvalifikacijski rekord. Italijana Jessica Rossi in Giovanni Pellielo sta pokazala izjemno natančnost v finalu, saj sta zgrešila samo 3 tarče od 50 in s tem potrdila naslov evropskih prvakov z novim evropskim in svetovnim rekordom. Drugo mesto sta osvojila Slovaka Zuzana Rehak Stefecekova in Erik Varga, tretje pa Turka Safiye Sariturk in Oguzhan Tuzun.